Czy piersi mogą być twarde – informacje o zespole napięcia przedmiesiączkowego

Czy piersi mogą być twarde - informacje o zespole napięcia przedmiesiączkowego

Podczas comiesięcznej miesiączki Twoje piersi zmieniają kształt i wielkość. Możesz mieć twarde, obwisłe piersi, ale prawdopodobnie doświadczasz także obrzęku piersi i zmiany poziomu hormonów. Stan ten nazywany jest także zespołem napięcia przedmiesiączkowego, co oznacza, że piersi są nabrzmiałe podczas miesiączki. Jeśli doświadczasz tego stanu, czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym schorzeniu.

ginekomastia

Ginekomastia to stan, w którym u mężczyzn występuje jędrna, obrzęknięta tkanka piersi. Piersi te mają średnicę mniejszą niż pół cala i są zlokalizowane bezpośrednio pod brodawką sutkową. U mężczyzn tkanka ta może występować po jednej lub obu stronach. Osoby dotknięte tym schorzeniem mogą odczuwać dyskomfort podczas dotykania piersi. Innym częstym schorzeniem powodującym obrzęk piersi u mężczyzn jest pseudoginekomastia, która nie jest tożsama z ginekomastią – cytat ten został zaczerpnięty od redaktora serwisu beautytherapy.pl.

Ginekomastia może wpływać na zdrowie psychiczne osoby cierpiącej. Może prowadzić do uczucia niepokoju lub depresji. W takich przypadkach dobrym pomysłem jest szukanie pomocy u specjalisty z zakresu zdrowia psychicznego. Wsparcie emocjonalne i pomoc może zapewnić także rodzina. Ważne jest, aby szukać pomocy jak najszybciej po wystąpieniu ginekomastii, ponieważ leczenie tego schorzenia może być konieczne po kilku latach.

Zespół napięcia przedmiesiączkowego

Choć większość kobiet zna objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS), nie wszystkie doświadczyły związanego z nim dyskomfortu i bólu. Objawy obejmują tkliwość piersi, bolesne miesiączki i chęć na słodycze. Chociaż zespół napięcia przedmiesiączkowego jest naturalną częścią kobiecości, może on przeszkadzać w codziennym życiu. Oto kilka objawów, których możesz doświadczać i co robić, jeśli któreś z nich wystąpią.

Ból fizyczny i stres emocjonalny to najczęstsze objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Na szczęście objawy te zwykle ustępują po czterech dniach miesiączki. Jednak w cięższych przypadkach kobiety mogą doświadczać bardziej nasilonych objawów. W takich przypadkach zaleca się wizytę u lekarza w celu postawienia właściwej diagnozy. Chociaż nie istnieje specyficzne leczenie zespołu napięcia przedmiesiączkowego, korzystna może być zmiana stylu życia i przyjmowanie leków. Niektóre z objawów związanych z zespołem dysforii przedmiesiączkowej są wywoływane przez zmiany poziomu serotoniny w mózgu. Serotonina jest neuroprzekaźnikiem, który wpływa na nastrój i objawy fizyczne.

Zmiany hormonów podczas miesiączki

Piersi ulegają zmianom podczas miesięcznego cyklu miesiączkowego z powodu uwalniania progesteronu i estrogenu z jajników. Hormony te stymulują wzrost przewodów mlecznych w piersiach i prowadzą do owulacji w połowie cyklu miesiączkowego. W drugiej połowie miesięcznego cyklu miesiączkowego dominuje progesteron, który reguluje produkcję gruczołów mlecznych i tkanki piersiowej. Niektóre kobiety odczuwają zmiany w piersiach przed miesiączką, takie jak obrzęk, tkliwość i bolesność.

Jeśli jesteś kobietą, która zastanawia się, czy Twoje piersi stają się większe czy mniejsze podczas miesiączki, mamy dobrą wiadomość. Twoje piersi są całkowicie normalne, ale nie będą wyglądały tak, jak byś chciała. Hormony, które stymulują rozwój Twoich piersi, wpływają również na ich wielkość. Nawet po okresie dojrzewania zmiany hormonalne nadal wpływają na piersi. W rzeczywistości większość kobiet i kobiety z grupy B doświadczają zmian w swoich piersiach podczas comiesięcznych cykli miesiączkowych.

Zespół napięcia przedmiesiączkowego może powodować obrzmienie piersi

Powszechne cykliczne zaburzenie występujące u kobiet młodych i w średnim wieku, przedmiesiączkowe zaburzenie dysforyczne, może powodować obrzmienie piersi u kobiet. Charakteryzuje się ono często fizycznymi i emocjonalnymi objawami występującymi w fazie lutealnej i jest klasyfikowane jako przedmiesiączkowe zaburzenie dysforyczne (premenstrual dysphoric disorder, PMD). Uważa się, że zaburzenie to jest wynikiem zaburzonej równowagi neurohormonów. Kobiety, które doświadczają PMS, często skarżą się także na bóle brzucha, tkliwość piersi i zmienność nastroju.

Najlepszym sposobem na zdiagnozowanie zespołu napięcia przedmiesiączkowego jest zbadanie przez lekarza poziomu hormonów w organizmie i ustalenie, czy objawy wskazują na brak równowagi hormonalnej. Chociaż objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego mogą być łagodne, nie są one całkowicie nieszkodliwe. Objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego muszą być obecne przed owulacją i występować co najmniej dwa razy w miesiącu. Jeśli objawy PMS są uciążliwe, prawdopodobnie cierpisz na chorobę podstawową lub zespół napięcia przedmiesiączkowego.

Podobne tematy

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *