Czy po podniesieniu piersi pozostają blizny?

Czy po podniesieniu piersi pozostają blizny?

Chociaż nie da się całkowicie uniknąć blizn pooperacyjnych, można je zminimalizować i rozmyć stosując odpowiednie techniki. Niektóre pacjentki po podniesieniu piersi goją się bez żadnych blizn. Inne stosują dodatkowe zabiegi, aby przyspieszyć proces gojenia. Poniżej wymieniono najczęstsze powody, dla których blizny po zabiegu podniesienia piersi stają się problemem. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na temat tych powszechnych powodów i sposobów radzenia sobie z nimi. Przeczytaj także, aby dowiedzieć się o niektórych sposobach leczenia blizn pooperacyjnych.

Linie nacięć są przyczyną powstawania blizn chirurgicznych

Istnieje kilka różnych rodzajów blizn chirurgicznych, w zależności od procedury, która została zastosowana do podniesienia piersi. Najbardziej widoczne blizny powstają po liftingu lizakowym. Linie te biegną od otoczki wokół dolnej części piersi i przez całą szerokość dolnej części piersi. Blizny te mogą być dość widoczne, dlatego ważne jest, aby przed zabiegiem wiedzieć, czego można się spodziewać. Oto kilka sposobów na zminimalizowanie widoczności blizn.

Techniki chirurgiczne

Istnieje kilka technik chirurgicznych służących do podnoszenia piersi, a wybór jednej z nich powinien zależeć od stopnia obwisłości. Niektóre z tych technik są mniej inwazyjne niż inne, ale wszystkie mają na celu podniesienie piersi do ich pierwotnego kształtu. Odwrócone podniesienie T jest najbardziej popularną techniką u kobiet ze znacznym obwisłością, ale może nie być odpowiednia dla wszystkich pacjentek. Technika ta wymaga potrójnego nacięcia w piersi, a chirurg może usunąć dużą ilość tkanki, aby uzyskać pożądany wygląd.

Leczenie blizn pooperacyjnych

Istnieje wiele możliwości leczenia blizn po zabiegu podniesienia piersi, w zależności od rodzaju blizny i pożądanego efektu końcowego. Niektóre kobiety decydują się na stosowanie leków wybielających, tatuażu maskującego lub zabiegów laserowych. W niektórych przypadkach konieczna jest chirurgiczna korekta. Chociaż nie ma gwarantowanych metod leczenia blizn pooperacyjnych, dostępne są zabiegi, które mogą pomóc w poprawie wyglądu. Poniżej wymieniono różne dostępne metody leczenia.

Czas potrzebny do zaniku blizn pooperacyjnych

Blizny po operacji podniesienia piersi zależą od wielu czynników, w tym od chirurga i pacjentki. Proces bliznowacenia obejmuje trzy etapy: etap zapalny, proliferacyjny i remodelingu. Etap zapalny rozpoczyna się bezpośrednio po operacji i może trwać kilka dni. W tej fazie rana jest opuchnięta i różowa, a białe krwinki są produkowane w celu zwalczania infekcji.

Objawy bliznowacenia chirurgicznego

Istnieje kilka typowych objawów bliznowacenia chirurgicznego po podniesieniu piersi. Blizny po operacji są najbardziej widoczne po około sześciu do ośmiu tygodniach od zabiegu. W tym czasie organizm kieruje krew do tego obszaru, aby ułatwić konsolidację blizny. Może to spowodować, że blizny będą wyglądały na czerwone. Blizny te będą stopniowo zanikać w miarę samoleczenia organizmu. Ponadto w miejscu nacięcia może wystąpić stan zapalny.

Objawy blizny przerostowej

Na szczęście dostępne są zabiegi zmniejszające widoczność blizn przerostowych, takie jak wycięcie chirurgiczne, peelingi chemiczne i wstrzyknięcia hydrokortyzonu. Chociaż większość takich zabiegów ma charakter kosmetyczny, mogą one również powodować ból i swędzenie. Niektóre kobiety mogą nawet odczuwać ograniczony zakres ruchu, gdy blizny tworzą się na stawach. Lekarz zaleci najlepszą metodę leczenia blizny, biorąc pod uwagę rodzaj zabiegu i stopień zaawansowania choroby.

Blizny keloidowe

Oprócz liftingu piersi keloidy mogą być także przyczyną powstawania blizn przerostowych, spowodowanych nadmierną produkcją kolagenu. Blizny te mogą znajdować się w obrębie nacięcia i nie wykraczać poza jego granice. Chociaż bliznowacenie jest kwestią genetyczną, istnieje kilka kluczowych technik profilaktycznych, które mogą zminimalizować ryzyko rozwoju keloidów. Poniżej wymieniono tylko kilka z nich:

Podobne tematy

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *