Co robić, gdy swędzą cię piersi – rady, jak złagodzić swędzenie

Co robić, gdy swędzą cię piersi - rady, jak złagodzić swędzenie

Istnieje wiele przyczyn swędzenia piersi. Możesz mieć infekcję drożdżową, chorobę Pageta, wysypkę termiczną lub ukąszenie owada. Niezależnie od przyczyny, rozmowa z lekarzem może pomóc Ci znaleźć ulgę. Poniżej podajemy kilka wskazówek, które pomogą Ci złagodzić swędzenie. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak możesz go powstrzymać i uzyskać ulgę, na którą zasługujesz. I nie zapomnij porozmawiać z lekarzem!

Choroba Pageta

W przeszłości jedyną opcją dla pacjentek z chorobą Pageta i swędzącą piersią była mastektomia. Podczas tego zabiegu guz nowotworowy piersi jest usuwany wraz z częścią normalnej tkanki piersi, z brodawki sutkowej lub otoczki. Pacjenci z chorobą Pageta prawie zawsze mają jeden lub więcej guzów wewnątrz piersi. Guzy mogą znajdować się kilka centymetrów od sutka lub otoczki, co oznacza, że nie można ich usunąć poprzez operację na samym sutku lub otoczce.

Leczenie choroby Pageta piersi jest podobne jak w przypadku innych postaci tej choroby. W niektórych przypadkach choroba może być wcześnie wykryta i leczona chirurgicznie lub za pomocą chemioterapii. Chirurgia może być stosowana w niektórych przypadkach, ale zazwyczaj nie jest zalecana u pacjentów z chorobą Pageta we wczesnym stadium. Leczenie może również obejmować chemioterapię, terapię hormonalną lub terapie celowane przeciwko białku HER2. Różne rodzaje terapii mogą być stosowane razem w celu uzyskania optymalnych wyników. Lekarz zaleci plan leczenia w oparciu o cechy guza i stadium choroby.

Zakażenie drożdżakami

Prawdopodobnie zastanawiałaś się, czy swędzenie piersi jest spowodowane zakażeniem drożdżakami. Uczucie pieczenia i swędzenia piersi jest dokuczliwe, ale może być również bolesne, dlatego w celu ustalenia przyczyny należy zgłosić się do lekarza. Jednym z pierwszych objawów jest popękana skóra wokół brodawek sutkowych. Na szczęście istnieje kilka sposobów leczenia zakażenia drożdżakami, w tym stosowanie miejscowo kremu przeciwdrożdżakowego.

Drożdże żyją na skórze i zazwyczaj są nieszkodliwe, ale w niektórych obszarach ciała mogą się nadmiernie rozrastać i powodować infekcje. Infekcje tego rodzaju powodują powstawanie czerwonych, wilgotnych, swędzących plam na skórze. Drożdże najczęściej występują w fałdach skórnych, zwłaszcza pod piersiami i na brzuchu. Na zakażenie podatne są także osoby o słabym układzie odpornościowym.

Wysypka cieplna

Swędzące, wyboiste piersi mogą wskazywać na wysypkę cieplną. Ta infekcja skórna powstaje, gdy bakterie zostają uwięzione w porach skóry. Zwykle powoduje czerwoną wysypkę. Jeśli nie możesz uniknąć kontaktu z dotkniętym chorobą miejscem, powinnaś natychmiast zgłosić się do lekarza. Należy również nosić luźną odzież, aby uniknąć zablokowania gruczołów potowych. Należy unikać ćwiczeń w gorące dni, aby ograniczyć gromadzenie się potu. Powinnaś także przebywać w pomieszczeniach, w których działa klimatyzacja, aby zapewnić sobie chłód.

Swędzące piersi nie są jedyną przyczyną wysypki cieplnej. Inne przyczyny to np. nowy detergent, który wywołał reakcję alergiczną na Twojej skórze. Lekarz może przepisać Ci lek przeciwhistaminowy na tę alergię. W rzadkich przypadkach wysypka na piersiach może również wskazywać na wczesne stadium raka piersi, zwłaszcza zapalnego raka piersi. Zapalny rak piersi stanowi od jednego do pięciu procent wszystkich nowotworów piersi.

Ukąszenia owadów

Jeśli zauważyłaś swędzenie piersi, być może masz ukąszenia owadów lub inny rodzaj infekcji. Pomimo nazwy, zapalny rak piersi może powodować czerwone zgrubienie na piersi, które wygląda jak ugryzienie owada. Czerwone zgrubienia, które pozostają po ukąszeniu, zwykle znikają po kilku dniach. Dla niektórych kobiet guzki nie były wystarczającym powodem do postawienia diagnozy. Po prostu nie poszły do lekarza i myślały, że to ugryzienie pluskwy.

Poza ukąszeniami owadów, osoba może być uczulona na owady, których użądlenie może spowodować pojawienie się czerwonej plamki na piersi. Reakcja alergiczna może wywołać objawy zagrażające życiu, takie jak obrzęk twarzy i gardła, trudności w oddychaniu, omdlenia i utrata przytomności. Oprócz ukąszeń owadów inne przyczyny swędzenia piersi to oparzenia słoneczne, zaburzenia autoimmunologiczne i stres.

Intensywne karmienie piersią

Swędzenie piersi jest częstą dolegliwością u nowych matek. W miarę zwiększania się rozmiaru piersi w czasie ciąży i laktacji mogą one zacząć swędzieć i łuszczyć się. Inną potencjalną przyczyną swędzenia piersi są rozstępy. Kobiety, u których pojawiły się rozstępy, mogą również odczuwać suchość i swędzenie. Jeśli odczuwasz swędzenie piersi, powinnaś udać się do swojego ginekologa w celu ustalenia diagnozy i planu leczenia.

Silne ruchy ssące Twojego dziecka mogą uszkodzić brodawki sutkowe, ale są to uszkodzenia tymczasowe i zwykle ustępują po kilku tygodniach. Jeśli sutki popękają lub rozerwą się, mogą się do nich wkraść bakterie, powodując infekcje bakteryjne, takie jak pleśniawki. Oprócz swędzenia, w czasie karmienia piersią możesz również nabawić się infekcji. Aby temu zapobiec, dbaj o swoje piersi i o dziecko.

Kontaktowe zapalenie skóry

Swędzące piersi mogą być oznaką kontaktowego zapalenia skóry. Kontaktowe zapalenie skóry występuje, gdy na skórze narażonej na kontakt z różnymi substancjami pojawia się niepożądana reakcja. Mogą to być zarówno substancje chemiczne zawarte w mydłach i detergentach, jak i metal ocierający się o pierś. Innymi przyczynami wysypki na piersiach mogą być reakcje alergiczne lub kontakt z niektórymi roślinami. Dermatolog może pomóc w ustaleniu, czy masz kontaktowe zapalenie skóry, wykonując skórny test płatkowy.

Jeśli w czasie ciąży zauważyłaś swędzenie piersi i cycków, możesz mieć egzemę. Z drugiej strony egzema nie jest bardzo powszechna i zazwyczaj dotyczy tylko jednej piersi lub sutka. Objawy mogą być uporczywe lub nie reagować na leczenie. Jeśli zauważysz zaczerwienienie lub swędzenie, natychmiast zgłoś się do lekarza. Wysypka zniknie po urodzeniu dziecka.

Podobne tematy

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *